Bruksizm

Bruksizm

Bruksizm, çene eklemi rahatsızlığıdır. Genellikle uykuda veya sizin kaygılı veya gergin olduğunuz durumlarda ortaya çıkan dişleri birbirine sürtme, gıcırdatma ve çeneyi sıkma alışkanlığıdır.

TME hastalıkları birçok nedene bağlı olabilmektedirler. Ekleme gelen travma, tek taraflı çiğneme, diş eksiklikleri, diş sıkma ve gıcırdatma gibi sebepler bu hastalığın oluşumuna sebep olmaktadır. Stres diğer bir faktördür. Diş sıkma ve gıcırdatmaya neden olan bu durum çene kaslarında kasılmaya da neden olmaktadır.
Kulaklarda çınlama, ağzınızı açıp kapatırken gıcırdama, klik, takırtı sesi, çenenizi limitli açma veya kilitlenme, boyunda ağrı veya sertlik, baş dönmesi, bayılma, çiğnerken ağrı, dişleri birbiri üstüne kapatırken ağrı, çiğnerken çenede yorgunluk, esnemede zorluk çene eklemi rahatsızlıklarının en büyük belirtileridir.
Bruksizm, kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklarla tedavi edilebilmektedir. Bu plakların, belli aralıklarla kontrol edilip yeniden düzenlenerek, kasları, dişleri ve çene eklemini korumaları sağlanmaktadır. Bruksizm botoksla da tedavi edilmektedir. Çiğneme hareketini kontrol eden en büyük kas olan massetere botoks uygulaması ile bruksizmi önleyebilmektedir.