Diş beyazlatmada, dişlerin emiciliğinden faydalanılır. Dişlerin çay, kahve gibi gıdalarla renkleşmesi de aynı sebebe dayanır. Eğer tüketilen renkli yiyeceklere dikkat edilmezse dişler kısa sürede tekrar renkleşir.

Çocuklarda diş sürmesi ile beraber tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi plak oluşumu da başlar. Başlangıçta bir bez yardımıyla dişler silinerek temizlenebilir, dişler macun kullanılmadan fırçalanabilir, 0-2 yaş dönemine uygun özel macunlar da tercih edilebilir.

İmplant uzun ve acılı bir tedavi değildir. İlerleyen teknoloji ile beraber, artık uygun durumlarda implant ve implant üstünü aynı günde bitirebilmekteyiz.

Dişler her öğün sonrası fırçalanmalıdır. Fırçalama şekli dişlerde süpürme hareketi, diş etlerinde ise dairesel harekettir.

Düzenli hekim kontrolü ve diş taşı temizliği diş fırçalamakla desteklendiği takdirde yeterlidir.

Diş taşı temizliği doğru yapıldığı sürece dişlere zarar vermez, aksine ağız diş sağlığının korunması için 6-8 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Günümüzde koyu renkli amalgam dolguların yerini dişin kendi rengini seçebilme şansı sunan kompozit dolgular almıştır.

Şeffaf plaklar ve porselen(şeffaf) braketler ile de ortodontik tedavi mümkündür.

Dişler düzenli ve doğru şekilde fırçalanmadığında da diş eti kanaması meydana gelir. Periodontal hastalıklar, sistemik rahatsızlıklar, diabet vb gibi.

Genetik rahatsızlıklar diş sağlığına etki eder.

Diş taşı temizliğine dikkat edilmemesi periodontal hastalıklara davetiye çıkarır.