Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokuları ve hastalıklarını inceleyen diş hekimliği dalıdır.
Diş eti hastalıklarının sebepleri arasında diş eti dokusu çene kemiklerinin kalınlıkları, kalsiyum ve mineral dengeleri, diş etlerinin damaklara yanlış yapışma bölgeleri ayrıca genetik hastalıkların diş eti belirtileridir.
Genellikle diş eti hastalığı bireyin diş fırçalama alışkanlığının olmaması ve düzenli diş hekimi kontrolüne gitmemesinden kaynaklıdır.
Diş eti hastalıkları nedeniyle çürük olmayan sağlam dişler bile kaybedilebilir. Bu nedenle diş çevresi dokuların (dişeti, kemik) sağlığının korunması da genel diş sağlığının korunması kadar önemlidir.
Diş etleriniz kanıyorsa ve şişlik varsa, ağız içerisinde kötü koku hissediyorsanız diş eti probleminiz var demektir. Çoğu kişi diş eti kanaması problemiyle karşılaştığı zaman genellikle diş fırçalamayı bırakmaktadır. Bu durumda diş eti problemleri daha da kötü bir hal almaktadır. Yapılması gereken fırçalamaya devam edilmesi ve en kısa zamanda bir uzmana başvurulmasıdır.
Periodontoloji kapsamında tedavi sürecine diş taşları ve iltihaplı diş eti dokuları temizlenerek başlanır.  Tedavi geciktirilir ise diş etindeki iltihap kemiğe ilerlemekte ve kemikte erimeye neden olmaktadır. Kemiğin erimeye başlaması sonucunda dişler desteğini kaybeder sallanmaya başlamakta ve kaybedilebilmektedir.
Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve uygun bir ağız suyuyla gargara yeterli olmaktadır.
6 ayda bir düzenli olarak diş doktorunu ziyaret etmek, problemlerin büyümeden çözümlenmesine ve ömrünüz boyunca kendi dişlerinizle gülümseyebilmenize olanak tanır.